Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Sample |
| Service Type | Standard Calibration |
| Accuracy | ±0.25 % |
| Range | 0.2-2000 Nm |
| Service Duration | 3-5 days |
| Service Mode | Lab-based |
| Calibration Interval | Yearly |
| Calibration Service Level | Certificate with Uncertainties |
| Drive Size | 1 inch |
| Torque Wrench Type | Type A and Type B |
| Calibration Range | 0.2-2000 Nm |
| Calibration Standard | NABL |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Instrument Type | Meter |
| Service Type | NABL Calibration |
| Application Type | Laboratory |
| Calibrated For | Temperature |
| Type Of Calibration | Thermal |
| Range | 0-1100 |
| Service Duration | 3-5 days |
| Accuracy | ±0.2% of reading |
| Service Mode | On-site at Customer Location |
| Calibration Interval | Yearly |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Data Logger Type | Temperature |
| Calibration Service Level | Certificate with Uncertainties |
| Calibration Range | -25 to 1200 degree |
| Calibration For | NABL |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Instrument Type | Meter |
| Service Type | NABL Calibration |
| Application Type | Industrial |
| Flow Meter Type | Electromagnetic |
| Type Of Calibration | Flow |
| Service Duration | 2-3 days |
| Calibrated For | Flow |
| Measurement Range | 1 m3/h - 700 m3/h |
| Accuracy | 1.0 % |
| Operating Temperature Range | -10 - 50 °C |
| Line Size | 1 x 6 inch |
| Measuring Range | 500 mm |
| Service Mode | On-site |
| Display Type | Dual Display |
| Calibration Medium | Water |
| Calibration Interval | 12 months |
| Calibration Method | Using Ultrasonic Flow Detection Method |
| Resolution | 0.0001/0.001/0.01/0.1/1 m3/h |
| Certificate | NABL |
| Site Charges | As Per Site Location |
Additional Information: