Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Instrument Type | Tester |
| Multimeter Type | Digital |
| Application Type | Laboratory |
| Testing Type | Voltage Current Resistance Temperature |
| Type Of Calibration | Electronic |
| Calibrated For | NABL |
| Service Duration | 3 days |
| Accuracy | ±0.01 |
| Service Mode | Laboratory-based |
| Display Type | Digital, Analog |
| Dc Voltage Range | 1000 V |
| Operating Temperature | 25 °C |
| Voltage | 0-1000 V AC/DC |
| Current | 0-1000 A AC/DC |
| Resistance | 1 Ohm- 1 Gohm |
| Temperature Simmulation | RTD PT-100, K,J,B,T,R,E,N,S |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Instrument |
| Service Type | NABL Accredited Calibration |
| Service Mode | Lab-based |
| Calibrated For | Customer Requirement |
| Service Duration | 3 days |
| Accuracy | 0.1 % |
| Range | 0-100 MHz |
| Service Location | At Site/Lab |
| Frequency Meter Type | Digital |
| Calibration Interval | 1 Year |
| Brand | Fluke |
| Required Standards | NABL |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Frequency Calibration Range | 20 Hz to 2 MHz(Source) |
We Have Facilities for calibration of Electrical, Mechanical, Thermal, Fluid Flow instruments. We are Providing Higher Accurate Calibration Service to Customer With Minimum Time Limits and Skilled Staff.
Additional Information: