Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Service Type | Recalibration |
| Calibration Range | 0–600 mm |
| Calibration Standard | NABL |
| Measuring Range | 0-600 mm |
| Service Mode | In-lab |
| Calibration Type | Lab |
| Instrument Type | Analogue Digital and DialL |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Service Duration | 2-3 days |
| Least Count | 0.01 mm |
| Testing Type | Comparison with Standards |
| Certificate Provided | Yes |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Brand | Any Brand |
| Calibration Frequency | 12 months |
| Service Location | Pan India |
| Report Format | PDF + Hard Copy |
| Calibration Capacity | NABL |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Service Type | Calibration |
| Micrometer Type | External |
| Service Duration | 3 days |
| Accuracy | ±0.001 mm |
| Service Mode | At our laboratory |
| Certification/Accreditation | NABL Accredited |
| Calibration Interval | Yearly |
| Service Location | Pan India |
| Report Format | Both hard and soft copy |
| Calibrated For | Manufacturer |
| Measuring Range | 0-25 mm |
| Resolution | 0.001 mm and Corser |
| Facility | NABL |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Instrument |
| Service Type | Calibration |
| Service Mode | At Lab |
| Type | Analogue/Digital |
| Height Gauge Type | Digtal & Dial |
| Service Duration | 3 days |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Instrument Type | Laboratory Instrument |
| Usage/Application | Height Measurements |
| Calibration Lab Accreditation | NABL Accredited |
| Brand | Mitutoyo |
| Required Standards | NABL |
| Measuring Range | 0-600 mm |
| Calibration Interval | 1 Year |
| Facility | NABL |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Sample |
| Service Type | NABL Accredited Calibration |
| Range | 0-30 mm |
| Service Mode | Lab-based |
| Service Duration | 3 days |
| Display Type | Dial |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Calibrated For | Manufacturer |
| Calibration Interval | Yearly |
| Accreditation | NABL Accredited |
| Dial Type | Digital, Analog |
| Calibration Standard | IS Standards |
| Service Location | Pan India |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Instrument |
| Service Type | Calibration |
| Instrument Type | Gauge |
| Application Type | Laboratory |
| Calibrated For | Compliance |
| Range | 25 mm |
| Type Of Calibration | Mechanical |
| Service Mode | Lab-based |
| Display Type | Digital, Analog |
| Service Duration | 1 days |
| Accuracy | 0.001 mm |
| Testing Type | Comparison with Standards |
| Usage/Application | Laboratory |
| Required Standards | NABL Accreditation |
| Lab Accreditation | NABL Accredited |
| Service Location | Pan India |
| Measuring Range | 0 mm to 25 mm |
| Calibration Interval | 1 Year |
| Calibration Capacity | NABL |
| Calibration At | Lab |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Instrument Type | Gauge |
| Application Type | Laboratory |
| Type Of Calibration | Dimensional |
| Calibrated For | NABL |
| Service Duration | 3-4 days |
| Accuracy | 0.5 % |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Industry Type | Dimension |
| Gauge Type | Analogue Instrument Meter |
| Calibration Interval | Yearly |
| Service Mode | Off-site Lab-based |
| Display Type | Analog |
| Measuring Range | 0 mm to 100 mm |
| Calibration At | Lab |
Additional Information:
Service Details:
| Calibration Range | 0–300 mm |
| Calibration Standard | NABL |
| Measuring Range | 0 mm to 300 mm |
| Calibration Type | Lab |
| Usage/Application | Laboratory |
| Display Type | Digital, Analog |
| Material | Stainless Steel |
| Least Count | 0.01 mm |
| Instrument Type | Analog Vernier |
| Certificate Provided | Yes |
| Brand | Any Brand |
| Calibration Frequency | 12 months |
| Service Location | Pan India |
| Report Format | PDF + Hard Copy |
| Duration | 3 Days |
| Calibration Capacity | 50/Day |
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Instrument Type | Measuring Instrument |
| Application Type | Industrial |
| Type Of Calibration | Mechanical |
| Service Duration | 3-4 days |
| Calibrated For | Manufacturer |
| Accuracy | 0.5 % |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Calibration Interval | Yearly |
| Brand | Eonair Technologies Private Limited |
| Measuring Range | 500 mm |
| Service Mode | Off-site Lab-based |
| Display Type | Dual Display |
We Have Facilities for calibration of Electrical, Mechanical, Thermal, Fluid Flow instruments. We are Providing Higher Accurate Calibration Service to Customer With Minimum Time Limits and Skilled Staff.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Service Type | Annual Calibration |
| Measuring Range | 0-25 mm |
| Micrometer Type | Ball |
| Service Duration | 3 days |
| Accuracy | ±0.001 mm |
| Service Mode | At our laboratory |
| Location | At Lab |
| Calibration Interval | Yearly |
| Also Provides | Scale Calibration, Pressure Calibration, Lab Calibration |
| Certification/Accreditation | NABL Accredited |
| Service Location | Pan India |
| Report Format | Both hard and soft copy |
| Calibration Range | 0-25 mm |
| Resolution | 0.001 mm |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Instrument Type | Sensor |
| Application Type | Industrial |
| Type Of Calibration | Mechanical |
| Service Location | At Lab |
| Calibrated For | Dimensions |
| Service Duration | 3-4 days |
| Accuracy | 0.5 % |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Calibration Interval | Yearly |
| Standard Certificate | ISO/IEC 17025:2017 |
| Usage/Application | Engineering |
| Calibration Range | 0-600 mm |
As per the needs of the customers, we are offering the best quality array of NABL Accrediated Instrument Calibration service. These are rendered using high-quality input factors. In addition to this, these calibration services are offered as per industry norms using the latest technology and at industry leading prices.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Calibration Range | 0–300 mm |
| Calibration Standard | NABL |
| Calibration Type | Lab |
| Instrument Type | Measuring Instrument |
| Least Count | 0.01 mm |
| Calibrated For | Industrial |
| Certificate Provided | Yes |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Thermal Instrument Name | Ammeter |
| Calibration Interval | Yearly |
| Brand | Eonair Technologies Private Limited |
| Service Location | Pan India |
| Report Format | PDF + Hard Copy |
| Usage/Application | Industry |
| Origin | Made in India |
We Have Facilities for calibration of Electrical, Mechanical, Thermal, Fluid Flow instruments. We are Providing Higher Accurate Calibration Service to Customer With Minimum Time Limits and Skilled Staff.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Service Type | NABL Calibration |
| Gauge Type | Analogue Instrument Meter |
| Service Mode | Laboratory-based |
| Service Duration | 3 days |
| Range | 300-300 |
| Accuracy | 0.1 % |
| Mode Of Report | Both Avilable |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Service Location | Pan India |
| Measuring Range | Up to 300 mm |
| Calibration Interval | Yearly |
| Calibrated For | Manufacturer |
| Industry Type | Production and Manufacturing |
| Origin | Made in India |
| Usage/Applications | Industry |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Service Type | Periodic Calibration |
| Instrument Type | Flow Meter |
| Service Mode | In-lab |
| Service Duration | 2-3 days |
| Accuracy | 1 % Rdg |
| Testing Type | Comparison with Standards |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Technician Certification | NABL Certified Calibration Engineer |
| Usage/Application | Laboratory |
| Type | NABL |
| Accreditation | ISO/IEC 17025:2017 |
| Calibration For | Mechanical,Thermal,Pressure,Fluid Flow,Mass and Volume,ET |
Additional Information:
Service Details:
| Instrument Type | Gauge |
| Service Type | NABL Calibration |
| Application Type | Industrial |
| Type Of Calibration | Mechanical |
| Calibrated For | Dimensions |
| Range | 0-1.6 mm |
| Service Mode | Laboratory-based |
| Service Duration | 2 days |
| Accuracy | 0.1 % |
| Gauge Type | Digital Instrument Meter |
| Brand | Insize |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Service Location | Pan India |
| Display Type | Analog |
| Measuring Range | 0 mm to 1.6 mm |
| Calibration Interval | Yearly |
| Facility | NABL |
| Calibration At | Lab |
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Instrument |
| Service Type | Annual Calibration |
| Service Mode | Lab-based |
| Bore Gauge Type | Dial Bore Gauge |
| Measuring Range | 1 mm Transmission |
| Service Duration | 3 days |
| Accuracy | ±0.01 mm |
| Gauge Type | Digital and Analogue |
| Technique | NABL |
| Usage/Application | Industrial |
| Calibration Interval | Yearly |
| Calibration Standard | NABL Accredited |
| Technician Certification | NABL Trained Technicians |
| Calibration Service Level | Certificate with Uncertainties |
| Calibration facility | At Lab |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Session |
| Service Type | NABL Calibration |
| Measurement Range | 30-130 dB |
| Service Mode | On-site at Customer Location |
| Service Duration | 1 days |
| Maximum Sound Level | 94 & 114 dB |
| Calibrated For | Industries and Laboratories |
| Frequency Range | 1 kHz |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Range | 30-130 dB |
| Instrument Type | Measuring Instrument |
| Calibration Interval | Yearly |
| Sound Level Meter Type | Digital, Analog |
| Accuracy | ±0.5 dB |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Nabl Accreditation | NABL Accredited Lab |
| Calibration Type | NABL |
| Calibration at | Lab |
As per the needs of the customers, we are offering the best quality array of Calibration service. These are rendered using high-quality input factors. In addition to this, these calibration services are offered as per industry norms using the latest technology and at industry leading prices.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Service Type | Instrument Calibration |
| Instrument Type | Measuring Instruments Like Vernier, Micrometer etc. |
| Service Mode | Laboratory-based |
| Accuracy | ±0.1 % |
| Service Duration | 3 days |
| Range | Upto 600 mm |
| Service Location | Calibration At Lab |
| Calibration Interval | 1 Year |
| Mechanical Instrument Name | Vernier Caliper |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Calibration Engineer Qualification | NABL trained calibration engineer |
| Brand | All Major Brands |
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Instrument |
| Hardness Tester Type | Shore |
| Equipment Type | Laboratory |
| Display Type | Analogue/Digital |
| Calibration Standard | NABL |
| Report Delivery Mode | Hard Copy and Soft Copy |
| Hardness Range | 0-100 |
| Calibration Interval | Yearly |
| Calibrated For | NABL |
| Accuracy | 1 Shore |
| Type Of Scale | SHORE |
| Service Location | Pan India |
| Certificate Validity | 1 Year |
| Measuring Range | 0 - 100 Shore |
Additional Information: