Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Instrument |
| Service Type | NABL Accredited Calibration |
| Range | 0-1 mm |
| Service Mode | Lab-based |
| Service Duration | 1 days |
| Display Type | Digital |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Calibration Interval | Yearly |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Accreditation | NABL Accredited |
| Dial Type | Digital, Both |
| Brand | Any Brand |
| Service Location | Pan India |
| Calibration Range | 0-1 mm |
| Calibration At | Lab |
| Facility | NABL |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of Coating thickness gauge Calibration Service to our customers. Offered array of Coating thickness gauge calibration services is rendered as per quality norms. In addition to this, to meet the meticulous demands of our customers, we also customize this calibration service as per their necessities.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Service Type | Calibration |
| Measuring Range | 0-300 mm |
| Micrometer Type | Depth |
| Service Duration | 3 days |
| Accuracy | ±0.001 mm |
| Service Mode | At our laboratory |
| Calibration Interval | Yearly |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Certification/Accreditation | NABL Accredited |
| Service Location | Pan India |
| Report Format | Both hard and soft copy |
| Usage/Application | Industry |
| Calibration Range | 0-25 mm |
| Calibration Facility | NABL |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of Depth Micrometer Calibration Service to our customers. Offered array of Depth Micrometer calibration services is rendered as per quality norms. In addition to this, to meet the meticulous demands of our customers, we also customize this calibration service as per their necessities.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Instrument Type | Meter |
| Service Type | Calibration |
| Application Type | Industrial |
| Type Of Calibration | Mechanical |
| Calibrated For | Dimensions |
| Service Duration | 3 days |
| Accuracy | ±0.001 mm |
| Measuring Range | 0-300 mm |
| Service Mode | At our laboratory |
| Calibration Interval | Yearly |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Certification/Accreditation | NABL Accredited |
| Service Location | Pan India |
| Report Format | Hard copy |
| Micrometer Type | External |
| Calibration Facility | NABL |
| Resolution | 0.001 mm |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of External Micrometer Calibration Service to our customers. Offered array of External micrometer calibration services is rendered as per quality norms. In addition to this, to meet the meticulous demands of our customers, we also customize this calibration service as per their necessities.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Range | 0-1.6 mm |
| Resolution | 0.001 mm |
| Mounting | Stand type |
| Accuracy | 0.01% |
| Service Location | At Lab |
| Reference type | Micrometer |
| Dial type | Digital dial, Analog dial |
| Calibration Interval | Yearly |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Calibration Range | 0 - 1.6 mm |
| Calibration Standard | NABL |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of Lever Dial Gauge Calibration Service to our customers. Offered array of Lever Dial Gauge calibration services is rendered as per quality norms. In addition to this, to meet the meticulous demands of our customers, we also customize this calibration service as per their necessities.
Additional Information:
Service Details:
| Service Type | Recalibration |
| Service Mode | On-site at Customer Location |
| Instrument Type | Dimensional Calibration |
| Service Duration | 1-8 days |
| Accuracy | 0.05 % |
| Calibrated For | Industrial |
| Testing Type | Direct Measurement |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Calibration Interval | Yearly |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Technician Certification | NABL Certified Calibration Engineer |
| Service Location | Pan India |
| Calibration Type | NABL |
| Range | 0-300 mm |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of Pistol Caliper Calibration Service to our customers. Offered array of Pistol Caliper calibration services is rendered as per quality norms. In addition to this, to meet the meticulous demands of our customers, we also customize this calibration service as per their necessities.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Service Type | Periodic Calibration |
| Service Mode | In-lab |
| Service Duration | 2-3 days |
| Accuracy | 0.5 % |
| Testing Type | Comparison with Standards |
| Calibration Interval | Yearly |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Technician Certification | NABL Certified Calibration Engineer |
| Instrument Type | Digital |
| Usage/Application | NABL |
| Calibration Range | 0-10 mm |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of Thickness foil Calibration Service to our customers. Offered array of Thickness Foil calibration services is rendered as per quality norms. In addition to this, to meet the meticulous demands of our customers, we also customize this calibration service as per their necessities.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Instrument Type | Gauge |
| Calibration Interval | Yearly |
| Service Mode | Laboratory-based |
| Range | 0-30 mm |
| Service Duration | 3-5 days |
| Accuracy | ±0.1% |
| Service Location | At Lab |
| Mode Of Report | Hard Copy |
| Required Standards | NABL |
| Technician Certification | NABL Certified |
| Industry Type | Laboratory |
| Calibration Range | 0-30 mm |
| Calibration Using | Standard Gauge Blocks |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of Dial Thickness gauge Calibration Service to our customers. Offered array of Dial thickness gauge calibration services is rendered as per quality norms. In addition to this, to meet the meticulous demands of our customers, we also customize this calibration service as per their necessities.
Additional Information:
Service Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Sample |
| Service Type | NABL Accredited Calibration |
| Service Mode | Lab-based |
| Range | 0.02-1 mm |
| Service Duration | 3-5 days |
| Accuracy | 1 µm |
| Usage/Application | Industrial |
| Calibration Interval | 1 Year |
| Required Standards | NABL Accredited |
| Service Location | Pan India |
| Service Charges | 500-1000 INR |
| Number Of Instruments | 1-5 |
| Number Of Blades | 32 |
| Preferred Material | Stainless Steel |
| Calibration Service Level | Certificate with Uncertainties |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of Feeler Gauge Calibration Service to our customers. Offered array of Feeler Gauge calibration services is rendered as per quality norms. In addition to this, to meet the meticulous demands of our customers, we also customize this calibration service as per their necessities.
Additional Information: